Jak developersky vytěžit stanici metra D Olbrachtova

Říjnové vydání radničního časopisu Prahy 4 Tučňák z roku 2010 obsahovalo rozsáhlý článek s nákresy plánovaných stanic metra D. Časopis lze celý stáhnout  zde .

Stanice metra D Olbrachtova je zde vyprojektována tak, jak by ji očekával racionálně uvažující občan. Tedy jako přestupní stanice na budoucí linku tramvaje na ulici Jeremenkova bez zbytečné devastace vzrostlé zeleně v širokém okolí.

V tu dobu bohužel již museli projektanti stanici Olbrachtova překreslovat do nového umístění, protože již v roce 2011 byla v dokumentech EIA (vlivu stavby na životní prostředí) stanice Olbrachtova umístěna pod parkem před panelovým domem v Kovařovicově ulici.

Zároveň byla vypracována urbanistická studie, která jasně vysvětluje pravý důvodu náhlého posunu stanice a likvidace tenkrát ještě jen poloviny parku před panelovým domem. O výškové budově, která stojí na původním místě vestibulu stanice metra D Olbrachtova, jsme dlouho pouze spekulovali. Díky https://www.tomekarchitekti.cz/olbrachtova máme jistotu.

 

Park před panelovým domem v Kovařovicově ulici je ve studii zachován. Bohužel však jde o nové stromy vysázené tenkrát ještě jen po částečném vykácení stromů stávajících.  Architekti totiž hrozně rádi tvoří pro staletou budoucnost. Přitom si nechtějí připustit, že za pár desítek let jiný architekt se stejně zbytnělým egem jejich dílo opět předělá a bude se opět kácet, sázet. Kácet se však bude pouze za předpokladu, že nově vysázené stromy budou mít takovou péči, že za dnešních stížených klimatických podmínek vůbec vyrostou.

Podezření na likvidaci nikoliv poloviny parku před panelovým domem v Kovařovicově ulici uvedené v EIA, ale celého parku včetně pásu borovic v ulici Na Strži se potvrdilo Žádostí o povolení kácení podané v listopadu 2019. Všechny červeně označené stromy na níže přiloženém obrázku jsou určeny k vykácení.

Vizualizace stanice Olbrachtova z dílny firmy Metroprojekt by šlo považovat za povedený žert, kdyby se nejednalo o úmyslný podvod a manipulaci veřejnosti. Takto totiž bude stanice Olbrachtova vypadat s těží teprve za padesát let. Nepřekvapilo by,  kdyby park byl po mnohaletých marných pokusech o zalesnění nakonec zastavěn něčím s trávníkem na střeše.

 

Celou prezentaci “Projektu na prahu realizace” si můžete stáhnout zde: Prezentace Trasa D pražského metra

One thought on “Jak developersky vytěžit stanici metra D Olbrachtova

 1. Dobrý den,
  chtěla jsem moc poděkovat Pankrácké společnosti,
  nejen za tento příspěvek, pro nějž podklady nashromáždit nebylo snadné, tak jako celá činnost společnosti. Obyčejný občan má tak možnost seznámit se s aktuální situací, těžko by hledal podklady, což za něj činí společnost. Bohužel jsou to většinou informace až mrazící, zároveň spolek dává obyvatelům naději, že žádná situace není ztracená, pokud potáhneme za jeden provaz.
  V to věřím i já, obyvatelka Kovařovicovy ulice.
  Ještě jednou velké díky za vše.
  Eva Pánková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *