Otevřený dopis ČT k diskuzi o novele Stavebního zákona

Dobrý den,

dovolte mi prosím jen velmi stručně vysvětlit podstatu problému.
Jde o úvodní pasáž pořadu Události, komentáře ze dne 24.3. 2023 věnující se novele Stavebního zákona viz
U veřejnoprávního média divák očekává, že k diskuzím budou zváni zástupci odlišných názorových/zájmových skupin. Jedině tak lze docílit toho, že debata odkryje skutečnou podstatu diskutovaného problému. Bohužel do diskuse o novele Stavebního zákona ČT pozvala pouze osoby zastupující jednu a tu samou zájmovou skupinu, kterou je u nás velmi mocná developerská lobby.
Moderátor pořadu se až tragikomicky naivně ptal pozvaných politiků, jak je možné, že novela byla ve sněmovně přijata 100% hlasů. Proč asi? A jako doplňující host k politikům byl pozván předseda České komory architektů Ing.arch. Kasl.
Bohužel se už u nás stalo standardem, že nikomu nepřijde divné, když si zájmové skupiny píší sami sobě zákony, které mají sloužit k regulaci jejich vlastní činnost a politici je konsensuálně odhlasují. To však má za následek, že politici/stát absolutně ignoruje jiné veřejné zájmy.
Snad tento nástin problému bude podle přísloví „chytrému napověz, hloupého trkni“ stačit.
Chcete-li alespoň částečně napravit selhání ČT bezpochyby způsobené nikoliv zlou vůlí, nýbrž „pouze“ neznalostí věci, lze například doporučit pozvání někoho z Arniky viz její tisková zpráva
Předem děkuji za jakoukoliv odpověď.
S pozdravem
Ing. Petr Vrána Ph.D.
———————————————————————————————————–
čt 30. 3. 2023 v 13:15 odesílatel Divácké centrum ČT <info@ceskatelevize.cz> napsal:

Vážený pane Vráno,

Váš e-mail jsme konzultovali s vedoucí dramaturgyní pořadu.

Děkujeme za zpětnou vazbu. Tématu stavebního zákona jsme se věnovali nesčetněkrát, pokaždé s jiným typem aktérů. Ono ani nelze v jednom pořadu pojmout celou šíři problému. A tak jsme se tentokrát záměrně a cíleně zaměřili na délku vyřizování stavebního povolování, kde je skutečně Česko na chvostu. K zástupcům opozice a koalice (ti si určitě nenotovali) jsme přizvali jednoho z největších kritiků, tedy architekta Kasla.

Je pravda, že alespoň jednu otázku na téma „názoru veřejnosti“ jsme měli na oba politiky připravenou, ale kvůli nedostatku času na ni nakonec nedošlo.

Určitě na to budeme myslet v příštích dnech, až se bude novela projednávat v dalších instancích, a debatu zacílíme zase tímto směrem.

S pozdravem

Martin Jaromír Olšovský

Divácké centrum

Česká televize

Kavčí hory

140 70 Praha 4

T: +420 2 6113 6113

info@ceskatelevize.cz

www.ceskatelevize.cz


———- Forwarded message ———
Od: Petr Vrana <petr.vrana.eu@gmail.com>
Date: čt 30. 3. 2023 v 17:19
Subject: Re: Reakce diváka na debatu v pořadu Události, komentáře ze dne 24.3.
To: Divácké centrum ČT <info@ceskatelevize.cz>

 

Dobrý den,
prosím tuto stručnou reakci přeposlat panu Olšovskému.
Zdržení povolovacích procesů jsou v mnoha případech způsobena neochotou stavebníků plnit zákonné podmínky, které až do novely Stavebního zákona protlačené vládou ANO sloužily k dosažení vyvážených rozhodnutí, která mimo ekonomických zájmů developerů brala v potaz i jiné veřejné zájmy společnosti. Tyto zákony (nejen Stavební) jsme převzali po vzoru západních zemích v devadesátých letech. Od té doby jsou pod tlakem developerů stále změkčovány.
Pan Kasl jen zastupuje stavebníky, kterým už nestačí mašinérie, kdy úředníci pod politickým krytí vydávají nezákonná rozhodnutí. Tato rozhodnutí při vytrvalém odporu obyvatel většinou bez vlivu na výslednou podobu staveb končí u Nejvyššího správního soud. Stavebníci chtějí tento proces ještě urychlit! Úředníci jsou v tomto systému vlastně oběti, které se buď nechají zlomit, nebo jsou odejiti.
Takže z pohledu developerů je ještě efektivnější veřejné zájmy v řízeních vůbec nezohledňovat a veřejnost z rozhodovacích procesů vyloučit do té míry, kterou je ještě Ústavní soud schopen snést.
Praha byla a je v tomto průlomová. Nejprve si developeři s pomocí zahušťovačů Prahy z IPR (jádro IPR tvoří dogmatici a fakulty Architektury) prosadili pravidla/nepravidla shrnutá v PSP. A nyní si porcují Prahu tím, že zahodili stávající Územní plán a kreslí stejně jako v případě PSP nejednoznačný, na původní Územní plán nenavazující Metropolitní plán Prahy. Ten se tvoří již skoro deset let metodou, kdo ze stavebníků umí přijít správnými dveřmi, tomu přikreslíme, co si řekne.
Bohužel v tomto si tu žijeme.
Neřekl bych, že by mne Vaše naivita zklamala. Po mnohaleté celospolečenské informační masáži, na které má bohužel svůj lví podíl i ČT, jsem ji očekával.
S pozdravem
Petr Vrána

One thought on “Otevřený dopis ČT k diskuzi o novele Stavebního zákona

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *